• O škole
        • História školy

• Prvou predchodkyňou dnešnej Základnej umeleckej školy bola mestská Hudobná škola, o ktorej rozhodlo mestské zastupiteľstvo v Poprade v roku 1951. K jej vytvoreniu prispeli snahy o vytvorenie organizovanej inštitúcie, poskytujúcej umelecké vzdelanie, ktoré bolo do jej vzniku v rukách súkromných učiteľov, alebo cirkevných zborov. Zápis prvých žiakov sa uskutočnil v novembri 1951 a vyučovať sa začalo v januári 1952 v budove dnešnej reštaurácie U Alfonza na Námestí sv. Egídia. Zapísaných bolo 216 žiakov, ktorí sa učili hrať na klavíri, akordeóne, husliach a kontrabase. Prvý učiteľský kolektív mal 7 hudobných pedagógov. Prvým riaditeľom sa stal František Asher, rodák z Třinca, absolvent Vyššej hudobnej akadémie v Ostrave, výborný huslista, dirigent a predovšetkým pedagóg, ktorý vychoval mnoho úspešných hudobníkov a zaslúžil sa o založenie 28 členného žiackeho sláčikového orchestra. Hudobná škola oživila kultúrny život v Poprade a okolí a v krátkom čase zaznamenala ďalší rozvoj. V roku 1954 s úspechom ukončilo štúdium prvých 9 absolventov. V roku 1956 sa zlepšili aj priestorové podmienky školy, keď sa jej sídlom stala budova bývalej katolíckej školy v centre mesta. Hudobná škola bola v roku 1961 premenovaná na Ľudovú školu umenia až do roku 1990.

Významným rokom v histórii školy bol rok 1961. V tomto roku vznikol výtvarný odbor, ktorého zakladateľom bol Jozef Olexa, rodák z Brandýsa nad Labem, ktorého pod Tatry prilákala efektná maliarska téma. Bol výborným pedagógom, na ktorého s láskou spomínajú mnohí žiaci, dnešní profesionálni výtvarníci, či výtvarní pedagógovia. Vznik výtvarného odboru oživil činnosť školy, i kultúrny život mesta. Spoločné koncerty spojené s výstavami výtvarných prác sa stretli so záujmom verejnosti.

V ďalších rokoch sa učiteľský kolektív rozrastá o prvých absolventov slovenských konzervatórií a umeleckých škôl, ktorí do vyučovania vniesli novú kvalitu. Škola zaznamenala mnohé úspechy v domácich a zahraničných hudobných a výtvarných súťažiach, ako aj v príprave absolventov na štúdium na stredných a vysokých školách s umeleckým a pedagogickým zameraním.

V roku 1979 bol založený literárno-dramatický odbor a v roku 1980 aj tanečný odbor. S nárastom počtu žiakov a rozmanitosťou aktivít súvisela potreba získať viac priestorov. Po viacnásobnom sťahovaní sa v roku 1991 sídlom školy na 15 rokov stala budova na Mnoheľovej ulici a vytvorené boli elokované triedy výtvarného odboru na sídlisku Juh. V roku 2004 škola získala do užívania časť budovy Základnej školy na Jarnej ulici, kde boli umiestnené dve triedy výtvarného odboru, tanečná sála a príslušenstvo. V roku 2006 sa hlavným sídlom školy stal zrekonštruovaný Dom kultúry na Štefánikovej ulici, kde dodnes pôsobí riaditeľstvo, hudobný a literárno-dramatický odbor, časť výtvarného a tanečného odboru. V súčastnosti učitelia školy vyučujú aj na  elokovaných pracoviskách a to na Francisciho ulici, kde sa vyučuje tanečný a výtvarný odbor. na ZŠ s MŠ V. A. Scherfela v Poprade Veľkej, kde sa vyučuje hra na klavíri, hra na zobcovej flaute, tanečný a výtvarný odbor,v  Life Academy na Rovnej ulici je možné individuálne vyučovanie v hre na klavíri a gitare, vo výtvarnom odbore, v ZŠ s MŠ na Tajovského ulici sa vyučuje vo výtvarnom odbore. V súčasnosti má škola okolo 950 žiakov a  41 pedagógov, 5 nepedagogických zamestnancov.