• Výtvarný odbor

Po desiatich rokoch existencie školy v roku 1961 bol založený výtvarný odbor, ktorý mal hneď v prvom roku existencie 65 žiakov. Zakladajúcim pedagógom bol akademický maliar Josef Olexa, absolvent AVU v Prahe, ktorý po študijných pobytoch vo Francúzsku a Taliansku a pedagogickom pôsobení v rodnom Brandýse nad Labem prichádza do Tatier, ktoré sa stali jeho veľkou inšpiráciou. Medzi jeho žiakmi a absolventmi sú viacerí profesionálni výtvarníci a výtvarní pedagógovia. Po odchode Josefa Olexu do dôchodku v roku 1968 na jeho miesto nastúpila Emília Garajová. Postupne sa výtvarný odbor rozrástol a napredoval, žiaci získavali ceny a reprezentovali mesto Poprad na rôznych celoštátnych i medzinárodných súťažiach, napr. Alšova země, Lidice, Shankarova súťaž India, Japonsko, Slovinsko, Macedónsko, Poľsko, Maďarsko a i.. Škola  v roku 1993 začala organizovať vlastnú súťaž s názvom Hory ľudia a šport inšpirovanú festivalom horských 􀃶lmov. Dôležitou súčasťou vzdelávania a života výtvarného odboru bola a je systematická prezentácia žiackej tvorby prostredníctvom výstav, ktoré sa konajú niekoľkokrát ročne. Od roku 1994 trvá tradícia jarných výstav v umenovednom oddelení Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote. K hlbšiemu poznávaniu a podnecovaniu tvorivosti sa venovali rôzne projekty, napr. Hry s umením organizované Tatranskou galériou, alebo dlhodobý cyklus Deti v múzeu, ktorého cieľom bolo priblížiť príbeh a vyjadrovací jazyk umenia od jeho počiatkov po súčasnosť. Organizujú sa tvorivé dielne, výstavy i multižánrové prezentácie, obľúbené sú tvorivé plenéry v prírode a náučné a poznávacie exkurzie. Medzi absolventmi výtvarného odboru školy nájdeme viacero umelcov a osobností kultúry (Peter Pollág, Maroš Čižmárik, Robo Kočan, Silvester Lavrík, Eva Končeková, Patrícia Koyšová, Ivana Šebestová a mnohí další) a absolventov umeleckých, technických i pedagogických smerov s výtvarným zameraním, ku ktorým patria takmer všetci súčasní pedagógovia školy. V posledných rokoch vo výtvarnom odbore študuje okolo 400 žiakov, ktorým sa venuje 7 pedagógov.

Pedagógovia výtvarného odboru v tmto školskom roku:

Mgr. Iveta Brejčáková - EP Life Academy

Mgr. art. Anna Fedáková - EP Francisciho

Mgr. Veronika Károlyiová - EP Francisciho

Mgr. Vladislav Leštach - Dom kultúry, EP Veľká

Mgr. Jana Murinová - Dom kultúry, EP Tajovského

Mgr. Eva Oravcová  - Dom kultúry, EP ZŠ Veľká

Mgr. Nikola Podolinská  - Dom kultúry, výtvarný odbor orientovaný na nové médiá (animácia, grafika, design ...)

Pedagógovia, ktorí pôsobili vo výtvarnom odbore školy:
        Ján Brezina, Zuzana Dallošová- Strapková, Ina Dunajová, Mária Galliková, Emília Garajová, Ladislav Kacvinský, Andrea Kopinská, Otto Korkoš, Matúš Kručay, Štefan Lach, Vratislav Matoušek, Miroslav Neruda, Mária Olejárová, Josef Olexa, Viliam Potanka, Rudolf Rabatin, Jaroslav Slameň, Ľubica Škrinárová, Dáša Točeková, Jana Waksmundská, Terézia Weissová, Martin Zbojan.