• LDO

Literárno-dramatický odbor vznikol v roku 1979 ako tretí v poradí. Jeho prvým pedagógom bol Ján Plaček, ktorý sa spolu s prvými žiakmi zameral na bábkoherectvo. S deťmi tvorili scénky, rozprávky i pásma, ku ktorým si vyrábali aj  vlastné rekvizity. Po jedenástich rokoch ho nahradila vyštudovaná bábkoherečka Renáta Repková a po nej v roku 1994 prevzala štafetu súčasná vedúca odboru Zuzana Krupková, ktorá založila divadelný súbor Šťastlivec. K nej v roku 2010 pribudli herci popradského divadla Commedia Miško Novák a Duško Kubaň (†14. 03. 2022).

Súčasný odbor má vytvorené slovesné a dramatické oddelenie so zameraním na dramatickú prípravu, pohyb, prednes a prácu v súbore. Žiaci sa učia nielen štúdiu rolí, ale prispievajú k tvorbe predstavení aj vlastnými nápadmi a učia sa improvizovať. V spolupráci s ďalšími odbormi školy pravidelne pripravujú dramatizované výchovné koncerty pre materské školy, alebo dramatizované moderovanie školských koncertov. Pravidelne sa zúčastňujú na rôznych súťažných prehliadkach (prehliadka pantomímy a pohybového divadla PAN v Liptovskom Mikuláši, Divadelná žatva, Rozprávkový Stropkov a iné), z ktorých si priniesli viaceré ocenenia. Niektorí absolventi odboru študujú na divadelných fakultách slovenských vysokých škôl (Andrej Lyga, Kristián Bezák, Martin Frank a ďalší). V odbore v posledných rokoch študuje približne 60 žiakov.

Pedagógovia literárno-dramatického odboru v tomto školskom roku:

Mgr. Zuzana Krupková

Bc. Michal Novák

Pedagógovia, ktorí pôsobili v literárno dramatickom odbore od jeho založenia:

Marcel Cebula, Vladimír Májovský, Ján Plaček, Renáta Repková, Dušan Kubáň